Moda czy zdrowie? Olej z czarnuszki

Dowiedziono, że olej z czarnuszki wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych., przez co chętnie wykorzystywany jest do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego w różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach. Najczęściej wykorzystywany w przypadku alergii, wrzodów, a także w chorobach skórnych takich jak trądzik czy łupież. Ponadto chętnie wykorzystywany jest w kuchni jako interesujący dodatek o korzennym smaku. Co jeszcze zawiera w sobie olejek z czarnuszki? Kiedy pomaga? Jak go stosować?

O oleju z czarnuszki słów kilka

Olej z czarnuszki wydaje się być współczesnym odkryciem, ale to nieprawda. Jego właściwości zauważyli już starożytni Egipcjanie określając go mianem “złota faraonów”. Nie powinno to dziwić ze względu na wyjątkowy skład oleju. Zawiera w sobie ogromne ilości dobroczynnych dla zdrowia składników, w tym aż 3/4 nienasyconych kwasów tłuszczowych, do których zaliczamy: kwas linolowy (znany powszechnie jako kwas omega-6), kwas oleinowy i kwas alfa- linolenowy. To jeszcze nie koniec pozytywów, jakie niesie ze sobą ten produkt. Poza licznymi tłuszczami zawiera witaminę E, beta- karoten, sterolę, biotynę oraz inne, cenne dla zdrowia składniki. Jak podają dietetycy, kluczowym elementem oleju z czarnuszki jest tymochinon. Substancja ta pochodzi z nasion czarnuszki, która powoduje, że olej ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz zabezpiecza miąższ niektórych organów wewnętrznych, np. nerek i wątroby. Największym zaskoczeniem, ale także nadzieją na zdrowie, jest fakt, że olej z czarnuszki wykazuje działanie antynowotworowe.

Olej z czarnuszki w walce z nowotworem i nie tylko

Niedawno przeprowadzone badania wskazują na interesujące wyniki. Olej z czarnuszki, tak samo jak nasiona czarnuszki, może przeciwdziałać zapadnięciu na chorobę nowotworową. Wykonane eksperymenty laboratoryjne m.in. z udziałem zwierząt, udowodniły że olej unieszkodliwił komórki nowotworowe, przyczyniając się do ich obumarcia lub zatrzymania ich działania.

Kolejne zastosowanie preparatu dotyczy problemów żołądkowych oraz wrzodów. Wskazuje się, że olej z czarnuszki poprawia także odporność i wpływa korzystnie na florę bakteryjną jelit. Obniża także poziom cholesterolu we krwi oraz cukru. Korzystnie wpływa na minimalizowanie skutków alergii, jako dodatek do aromaterapii łagodzi stres i objawy nerwowe.

Jak dawkować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci w zmiennych dawkach. W przypadku pełnoletnich osób zaleca się dzienne spożycie, nie przekraczające dwóch łyżeczek na dobę. Jeśli chodzi o dzieci powinna wynosić pół łyżeczki na dobę. Najlepiej stosować olej przed posiłkiem.